Bristol, İngiltere: Baskılar

Bristol Indymedia sunucuları durduruldu

 

Bristol seizure
Bristol seizure


27 Haziran Pazartesi günü Brsitol Indymedia sunucuları polis tarafından durduruldu. Saldırıda bir Indymedia gönüllüsü de gözaltına alındı. Geçen hafta polis, gönderilen bir haberin IP numarası detaylarını öğrenmek için sunucuya bakmak istedi. Alternatif medya organı sivil haklar ve özgürlükler örgütlerinden ve Ulusal gazeteciler Sendikası'ndan (National Union of Journalists) tavsiyeler alıyor. Yasal olarak sunuculara el konmadan önce, Bristol Indymedia "Polise talep ettiği bilgileri gönüllü olarak vermeyi düşünmüyoruz" şeklinde bir açıklama yaptı. Bristol Indymeda gönüllülerinin yakında daha kapsamlı bir açıklama yapması bekleniyor.

Bu İngiltere'de yasa uygulayıcıların kitlesel bir eylem öncesinde Indymedia sunucularına yaptıkları ikinci saldırı. Ekim 2004'de, Avrupa Sosyal Forumu öncesinde Londra'da bulunan Indymedia sunucuları uluslararası bir yasal operasyon nedeniyle durdurulmuştu, birçok örgütten dayanışma açıklamaları yapılmış ve bir protesto dalgası oluşmuştu. Bu sefer de İskoçya'da gerçekleşecek G8 Zirvesinden bir hafta önce benzer bir saldırı gerçekleşti.

Daha önce 'adalete engel olmak nedeniyle birini tutuklayabilecekleri' tehdidini yönelten Bristol polisinin sert ve beceriksiz saldırısını bir Indymedia gönüllüsü "fındığın kabuğunu kırmak için çekiç kullanmaya benziyor" şeklinde tanımladı. Başka bir Indymedia teknik gönüllüsü de "sunucunun durdurulması sonucunda polisin işe yarar bir bilgi edinebileceğine inanmıyorum." dedi.

İngiltere Indymedia, G8 protesto ve etkinlikleri sırasında otkökü ve ticari olmayan yayınlarını sürdürürken bant aralığı giderlerini düşürmek için ek http yansılar (mirror) kullanmak zorunda. eğer böyle bir yansı (mirror) sağlayabilecekseniz imc-uk-contact@lists.indymedia.org adresine eposta gönderebilirsiniz. Bir Indymedia gönüllüsü "G8 sırasındaki etkinlik ve tartışmaların yayınlanması konusunda geniş katılım bekliyoruz. Medyadan nefret etmeyin, kendiniz medya olun." diyerek dayanışma çağrısında bulundu.

[ Bristol Solidarity page | Bristol Indymedia | İngiltere Indymedia | Autistici sunucusunun durdurulması | Indymedia FBI Sayfaları ]

add a comment on this article

Stop this now!

Matt Vesty Socialist Party (CWI) 29.Jun.2005 09:59

Stop this now, as a regular user of indymedia, i would like to express solidarity with the indymedia workers etc, WE SHOULD FIGHT THIS, indymedia is one of the best news sources available, and we must fight these totalitarian tactics on the part of this government to the bone...

Indignation et peur avant tout

Jean Vide 29.Jun.2005 14:26

Cette nouvelle est extremement choquante et me fait très peur...

Ces opérations se multiplient et se rapprochent et toujours aucune explication ni justification ni même une mention dans les autres média non-indépendants...

Le totalitarisme gagne du terrains et la riposte (ou la dénonciation) est toujours si peu importante (visible?). Cela ne présage rien de bon : sans vouloir etre alarmiste je suis "alarmé" !!!
J'espère que vous n'avez pas perdu de données...

Je ne sais comment faire fonctionner un miroir de site ou si je peux le faire avec mon simple espace perso mais si c'est possible, et que cela vous intéresse, contactez moi (absent à no-log.org).


Courage à vous et j'espere que l'information indépendante et libre pourra continuer à exister dans nos démocraties totalitaires...

Apoyo y solidaridad desde rojoynegro.info

rojoynegro.info 02.Jul.2005 17:19

Animo, salud y acierto en vuestra lucha diaria de contrainformación en la red.

Saludos desde el estado español y desde la web del periódico anarcosindicalista www.rojoynegro.info