Aotearoa: Anti-militarizm

Yeni Zelanda, Palyaço Ordusu şavaş tüccarlarıyla çarpıştı: 20 gözaltı

 

Blockading a tank
Blockading a tank


Silah Savunma Endüstrisi Derneğinin Yeni Zelanda, Te Papa'da yapılan konferansına karşı 70'in üzerinde eylemci protesto gösterisi gerçekleştirdi. Peace Action Wellington tarafından örgütlenen eylemde Te Papa'nın girişinde Aotearoa Devrimci Palyaço Ordusu (Aotearoa Revolutionary Clown Army - ARCA) tarafından iki buçuk saat süren bir oturma eylemi yapıldı, ayrıca bir tank da blokaj eylemi ile durduruldu. Eylemlerde toplam 20 kişi engelleme, haneye tecavüz, polis memuruna saldırı gibi suçlamalarla gözaltına alındı.

18 Ekim 2005 Salı konferans katılımcıları kalk çağrısı ile erken saatte uyandırıldılar. Oldukça yorgun görünen konferans katılımcıları ertesi günkü konferansa hazırlanırken eylemcilerle "tanışma ve selamlaşma" fırsatını da buldular.

Çarşamba günü Aotearoa Devrimci Palyaço Ordusu ve diğer gruplar Civic Square'de toplandılar ve konferansın yapıldığı Te Papa'ya yürüdüler. Kendilerini durdurmak için yerleştirilen telörgülerin etrafından dolaşan eylemciler polisin engelleme çabasına rağmen hızlı hamlelerle binanın girişinde birikerek oturma eylemine başladılar. Polislerle kısa süren bir itişmenin ardından protestocuların tümü Duxton otelinin önünde davulları, gürültü çıkaran teçhizatlarıyla toplandı. Eylemciler içeri giren delegeleri sloganlarla karşıladılar ve içerideki silah tüccarlarını gözle görülür biçimde rahatsız ettiler.

Savunma bakanı Mark Burton'ın arabası park alanına kadar kovalandı ve eylemciler tarafından kuşatıldı. Eylem boyunca sıklıkla "Bölgemizde silah istemiyoruz", "Silah ticareti, Ölüm ticareti", " Savaş tüccarları, Dışarı! Dışarı! Dışarı!" sloganları atıldı.

Girişteki oturma eylemi iki buçuk saat kadar sürdü. Palyaçolar konferansa katılanlarla, polisle ve valiyle sürekli dalga geçtiler. Polislerle birlikte hat oluşturdular, arkalarından uygun adım yürüdüler, bazen de bisiklete binerek etrafa su dolu balonlar attılar. Bu sırada etraftan geçenlere de yüzlerce bildiri dağıtıldı.

İki buçuk saatlik oturma eyleminin ardından protestocular eylemi bitirmeyi düşünürken bir eylemci arkadan yakalanarak haneye tecavüz suçlamasıyla polis aracına bindirildi, eylemciler bu esnada polisle göğüs göğüse mücadeleye girdiler, başka bir eylemci daha haneye tecavüzden alındı, ardından bir diğeri de itiş kakışa karışarak gözaltına alındı. Polisin sert bir yumruk atarak yere düşürmesi sonucu eylemci bir kadın ciddi biçimde yaralandı ve tedavi altına alındı. Bunun ardından polisle gergin bir itişme yaşandı. Palyaço Ordusu kentte bir yürüyüşle dikkatleri konferansa çekmeyi sürdürdü ve ardından dağıldı.

Bu sırada ordu silahlı bir aracı Te Papa'dan çıkarmaya çalıştı, fakat eylemcilerin oturma eylemiyle tank durduruldu, geri alındı ve polis hattının arkasında bir garaja kilitlendi. Polis bu kez eyleme daha sert biçimde müdahale etti ve oturma eylemi yapanlar tek tek gözaltına alındı. 17 eylemciden geride kalan son 3 eylemci uzun süre direndiler ve oturma eylemi başladıktan ancak 30 dakika sonra gözaltına alındılar. Gözaltına alınan 20 eylemcinin çoğu huzuru bozmakla suçlandı ve salıverildi, fakat 7 eylemci haneye tecavüz, saldırı ve engelleme suçlamalarıyla 21 Ekim cuma günü mahkemeye çıkarılacaklar.

Konferans, aralarında Halliburton, General Dynamics ve Lockheed Martin gibi silah üreticilerinin ve bir dizi Yeni Zelanda şirketinin bulunduğu bir uluslararası silah zirvesine ev sahipliği yaptı.

Daha fazla bilgi: Ön rapor | Eylem raporu | Fotoğraflar: 1 | 2

[ Aotearoa Indymedia | Peace Action Wellington | No WARP ]

 

add a comment on this article

very rude tactics

chris 20.Oct.2005 13:19

How dare you disturb the sleep of these hard-working and responsible businessmen? They are not responsible for how their products are used by other people and their dilligence helps keep economies around the world running and just regimes in place.

The sad thing is, there's alotta people out there who'd agree with what i wrote.
Who are the facists in yer neighborhood?

Seriously though, getting together at the shareholder meetings is a great idea and helps bring the message directly to the people profitting most directly from the global killing machine. Keep tactics agile though, becuz as fast as we adapt to changing security measures, they've got entire corporations devoteed to supression - funny though, I'd like to think we've got the majority of the world on "our" side.
TEAR DOWN THE MEDIA!!!